Gdzie leżą Bory Tucholskie?

Bory Tucholskie (po kaszubsku Tëchòlsczé Bòrë, po niemiecku Tucheler Heide) to jeden z głównych kompleksów leśnych w Polsce. Dziś pokrywają go głównie lasy sosnowe choć wcześniej dominował w drzewostanie z sosną buk. W lasach przed XVII wiekiem rosły także liczne dęby, graby i lipy ale przez intensywną gospodarkę leśną były systematycznie wycinane.

 

Gdzie leżą Bory Tucholskie?

Bory Tucholskie leżą w obrębie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, w dorzeczu Wdy i Brdy. Zajmują obszar ponad 100.000 hektarów i wyznaczają je Koronowo na południu, Kościerzyna i Starogard na północy, linia Wisły na wschodzie i Miastko na zachodzie. Mezoregion Bory Tucholskie jest niemal 3-krotnie większy. 

W granicach Borów Tucholskich znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie – jeden z 23 polskich parków narodowych. Powierzchnia leśna parku narodowego stanowi tylko 2% całkowitej powierzchni leśnej Borów Tucholskich.

Teren ten pokryty jest wieloma jeziorami i rzekami, największe z nich to Wda i Brda, które meandrując wyżłobiły urokliwe doliny.

 

Fauna i flora Borów Tucholskich

Bory Tucholskie charakteryzuje bardzo bogata flora i fauna – chroniona szczególnie m.in. we wspomnianym Parku Narodowym i w obszarze Natura 2000. Lasy, jesienią pełne grzybów, są domem dla dużych zwierzęt jak sarny, jelenie czy dziki. Żyje tu ponad 80 gatunków ptaków, w tym czapla siwa, żuraw, rybołów, orzeł bielik i bocian czarny.