Kociewie – co warto zobaczyć? Top 10 atrakcji

2023-07-17

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, gdzie ukrywa się prawdziwa dusza Polski? Otóż ukrywa się na Kociewiu - krainie pełnej cudów natury, zabytków i niepowtarzalnej atmosfery. Jeżeli szukasz niewielkich, uroczych miasteczek, zabytków pełnych historii i krajobrazów, które zapierają dech w piersiach, to właśnie Kociewie jest miejscem, które musisz odwiedzić.

Co warto zobaczyć na Kociewiu – najciekawsze atrakcje regionu

Kociewie to zielona kraina, która nieprzerwanie zachwyca swoją autentycznością i bogatą historią. Ten niezwykły region Polski, leżący na północy kraju, ujęty w ramiona Wisły, często bywa przeoczany przez turystów, a niesłusznie! Kociewie kryje w sobie całe mnóstwo atrakcji i niepowtarzalnych zakątków, które zasługują na to, aby je odkryć.

Pierwszym, co warto docenić  w Kociewiu, to jego położenie. Ten region znajduje się na północ od Borów Tucholskich, od wschodu graniczy z Powiślem, natomiast od zachodu styka się z Kaszubami. Kociewie obejmuje swoim zasięgiem zarówno tereny wiejskie, jak i mniejsze miasta, a także jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski – Starogard Gdański. Większość terenów Kociewia leży na obszarze województwa pomorskiego, chociaż część południowa zaliczana jest do województwa kujawsko-pomorskiego. Znajduje się tu także część Tucholskiego Parku Krajobrazowego – prawdziwy raj dla miłośników natury. Ta różnorodność sprawia, że każdy, kto tu przyjedzie, znajdzie coś dla siebie.

Grodzisko Owidz

Grodzisko Owidz to miejsce, które przeniesie Cię w podróż w czasie, aż do czasów słowiańskich. To skansen archeologiczny, gdzie możemy doświadczyć, jak żyli nasi przodkowie tysiące lat temu. Zbudowany na podstawie badań archeologicznych, skansen oferuje możliwość obejrzenia chat, warsztatów rzemieślniczych i świątyń z epoki żelaza. Czy jesteś gotowy na to niecodzienne spotkanie z historią?

Elektrownie wodne na Wierzycy

Zlokalizowane w sercu Kociewia elektrownie wodne na rzece Wierzyca to miejsce pełne uroku i fascynującej technologii. Te zabytkowe obiekty to żywe dowody, jak człowiek potrafi harmonijnie wykorzystać siłę natury. Wizyta tutaj to doskonała lekcja historii, jak i techniki, która jednocześnie stanie się relaksującym spacerem wśród pięknej przyrody.

Arboretum Wirty z Jeziorem Borzechowskim Wielkim

Arboretum Wirty to prawdziwa oaza dla miłośników przyrody. Znajdujący się tu park dendrologiczny, liczący ponad 40 ha, gromadzi niezliczone gatunki drzew i krzewów z całego świata. A to wszystko tuż obok malowniczego Jeziora Borzechowskiego Wielkiego, które stanowi doskonałe miejsce do pikniku czy kąpieli w sezonie letnim.

Zamek Gniew i Rynek Starego Miasta

Zamek w Gniewie to jeden z najlepiej zachowanych zamków w Polsce, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w naszej historii. Dzisiaj, ta późnogotycka forteca oferuje wiele atrakcji, takich jak turnieje rycerskie, pokazy sokolnicze czy spektakle teatralne. A po zwiedzaniu zamku, warto przespacerować się po Rynku Starego Miasta, gdzie znajdziesz liczne kafejki, restauracje oraz unikalne sklepiki z rękodziełem.

Osiek

Niewielka wieś Osiek, położona w sercu Kociewia, zachwyca nie tylko swoją malowniczą lokalizacją, ale również zabytkowym kościołem i przepięknym parkiem pałacowym. W Osieku każdego roku odbywa się również festiwal folklorystyczny "Kociewski Gościniec", który przyciąga miłośników kultury i tradycji regionu.

Biblia Guttenberga w Pelplinie

Pelplin, zwany również "polskim Watykanem", przechowuje jedno z najcenniejszych dzieł drukarskich – Biblię Gutenberga. To jedyny egzemplarz tego dzieła w Polsce i jeden z niewielu na świecie. Odwiedzając Pelplin, nie można przegapić tej unikalnej atrakcji, jak również pięknego klasztoru i katedry.

Węzeł wodny Rybaki

Jest to miejsce, gdzie spotykają się dwie rzeki: Wierzyca i Nogat. Węzeł wodny Rybaki to raj dla miłośników sportów wodnych. Można tu wypożyczyć kajak, łódź, czy nawet ponton i odkrywać uroki kociewskich krajobrazów wodnym szlakiem.

Rynek w Tczewie oraz Most Tczewski

Tczew to miasto z bogatą historią i interesującą architekturą. Na Rynku miasta znajdują się XIX-wieczne kamienice, które tworzą unikalną atmosferę miejsca. Most Tczewski zasługuje na osobne wspomnienie, jako najstarszy most drogowy w Polsce, to prawdziwa ikona miasta.

Ogrody Frank – Raj

Ogrody Frank – Raj to egzotyczna oaza w sercu Kociewia. To miejsce, które pozwala na chwilę zapomnieć o zgiełku codziennego życia, skupić się na pięknie przyrody i poczuć się jak w raju. Ogrody są pełne egzotycznych roślin, stworzonych z miłością przez właścicieli, i są doskonałym miejscem na rodzinne wycieczki.

Rezerwat przyrody „Krzywe Koło w Pętli Wdy”

Rezerwat przyrody „Krzywe Koło w Pętli Wdy” to miejsce, gdzie natura ma pierwszeństwo. Jego malownicze trasy rowerowe i piesze prowadzą przez różnorodne ekosystemy, w tym łąki, bagna i lasy. Dla miłośników przyrody jest to prawdziwy raj, pełen unikalnej fauny i flory.

Podsumowując, Kociewie to region, który ma wiele do zaoferowania. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, kultury, czy natury, znajdziesz tutaj coś dla siebie. Kociewie jest prawdziwym skarbem północnej Polski - regionem, który łączy w sobie bogactwo przeszłości z pięknem teraźniejszości. Zaplanuj nocleg na Kaszubach i ruszaj poznać jeszcze lepiej Polskę!