Skąd wzięła się nazwa "Morze Kociewskie"?

2023-07-05

Kociewie, Kaszuby, Bory Tucholskie – to miejsca o wielkiej atrakcyjności i jeśli myślisz, co warto zwiedzić w Polsce, to sprawdź oferty z tych okolic.

Dowiedz się, co warto zobaczyć w Kociewie? I dlaczego Morze Kociewskie dostało właśnie taką, a nie inną nazwę, choć przecież geograficznie nie jest to morze takie jak Bałtyk, ale równie piękne. Nad mniejszym z tych dwóch akwenów wodnych znajdziesz także znacznie więcej spokoju.

Czym tak naprawdę jest Morze Kociewskie?

Oczywiście w sensie geograficznym Morze Kociewskie jest jeziorem o nazwie Kałębie. Położone jest ono w pięknej i malowniczej okolicy zwanej Kociewiem. To kraina wyodrębniana ze względu na różnice kulturowe i językowe od sąsiednich Kaszub czy też zamieszkiwanych przez Borowiaków Borów Tucholskich. Samo jezioro ma pochodzenie polodowcowe i jako takie jest jednym z reliktów tej epoki. W dawnych czasach stanowiło jeden zbiornik wodny z jeziorem Czarne, które rzeczywiście posiada bardzo ciemną wodę, dzięki pokładom borowiny. Nad jeziorem Kałębie leżą takie miejscowości jak: największa z nich Osiek oraz Wymysłowo, Wycinki, Radogoszcz, Okarpiec czy Dobry Brat.

Dlaczego jezioro Kałębie dostało miano morza? - Historia powstania nazwy

Używana dość powszechnie dla jeziora Kałębie nazwa Morze Kociewskie powstała ze względu na rozmiary jeziora oraz mocne wiejące nad nim wiatry. Jezioro ma powierzchnię prawie 5 kilometrów kwadratowych i długość czterech kilometrów. Wiejące często wyjątkowo mocne wiatry w połączeniu z niedużą głębokością powodują spore falowanie i stąd skojarzenia z morzem. Dzięki rozległości i dobrym warunkom wietrznym znajdziesz nad tym jeziorem mnóstwo ośrodków windsurfingowych i fanów tego wspaniałego sportu. Działa tutaj kilka szkółek i wypożyczalni tego typu sprzętu, więc to świetne miejsce dla osób lubiących kontakt z wodą niezależnie, czy przyjmuje to formę kąpieli, czy też pływania na żaglówce, desce windsurfingowej lub kajaku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Możesz oczywiście też postawić na maksymalny odpoczynek i ograniczyć się do pięknej plaży. Każdy sposób, w jaki tylko osiągasz relaks, jest dobry i warto się na nim skupić w tak ładnej okolicy, jaką jest Kociewie i leżące tam Kociewskie Morze.

Jakie atrakcje czekają nad morzem Kociewskim?

Co warto zobaczyć w Kociewie? To cała długa lista, które możesz zwiedzić i zrobić nad pięknym jeziorem, jakim jest Morze Kociewskie i w otaczających je Borach Tucholskich. Najważniejsze kociewskie atrakcje to z pewnością:

  • plaża – a właściwie liczne plaże;
  • półwysep z ruinami zamku Krzyżackiego – kiedyś był on na wyspach, ale obniżanie poziomu wody zmieniło ten stan. Pomimo tego, że pozostał po nim tylko fragmenty muru i zasypane podziemia to jest to bardzo romantyczne i klimatyczne miejsce;
  • windsurfing – jedno z lepszych miejsc w Polsce na uprawianie tej dyscypliny. Na jeziorze Kałębie odbywają się nawet zawody rangi mistrzostw Polski;
  • żeglowanie – liczne szkółki, wypożyczalnie oraz często organizowane kursy na stopień żeglarza jachtowego;
  • kajaki – wypożyczalnie i mnóstwo miejsca na jeziorze;
  • wędkarstwo – wiele osób specjalnie przyjeżdża tu na połowy sandacza;
  • spacery po lesie – Bory Tucholskie to mnóstwo lasów z rezerwatami i parkami krajobrazowymi;
  • wycieczki rowerowe – dużo oznakowanych szlaków widokowo turystycznych;
  • zwiedzanie gospodarstw agroturystycznych;
  • Muzeum Kociewskie w Wycinkach.

Oddalając się trochę dalej od jeziora Kałębie to Kociewie, Kaszuby i Bory Tucholskie oferują mnóstwo atrakcji. Ponieważ są to regiony cenne turystycznie nocleg na Kaszubach i Kociewiu znajdziesz w atrakcyjnych cenach i dogodnych terminach. Dzięki temu będziesz mógł również zapoznać się z takimi atrakcjami jak Zamek w Gniewie, arboretum Wirty, rezerwat przyrody „Krzywe Koło w Pętli Wdy”, Muzeum Wisły w Tczewie, Pelplin z piękną gotycką Bazyliką i Muzeum Diecezjalnym, gdzie przechowywana jest jedyna w Polsce dwutomowa Biblia Gutenberga (choć oglądać można tylko jej kopię), Stargard Szczeciński oraz znajdujące się w nim Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Fanów jazdy rowerem z pewnością zainteresują Kociewskie Trasy Rowerowe, którą mają łącznie ponad 400 kilometrów i łączą praktycznie wszystkie warte obejrzenia miejsca i miasta Kociewia.

Urządzając wycieczki po Borach Tucholski, warto także zobaczyć rezerwat Cisy Staropolskie. To największe zgromadzenie takich drzew w Europie i jest ich tam ponad 4000 okazów. Zauroczony tym miejscem był Leon Wyczółkowski, który wielokrotnie uwieczniał tamtejsze cisy na swoich przepięknych obrazach.

Wieści z Kociewia i informacje, co warto zobaczyć w Kociewie, często pojawiają się także, dzięki osobom stamtąd pochodzącym. Są to między innymi Bogdan Wenta – znany trener piłki ręcznej – czy popularny, choć dla wielu kontrowersyjnym podróżnik Wojciech Cejrowski. Właśnie z tych okolic pochodzili też Kazimierz Deyna oraz Grzegorz Ciechowski.

Kociewie czeka na Ciebie i Twoją rodzinę. Skorzystaj z uroków tutejszych okolic, ciesz się przyrodą bez tłumów oraz zgiełku, zwiedzając kociewskie atrakcje.