Jezioro Kałębie czyli Morze Kociewskie

Jezioro Kałębie - jeden z największych akwenów w Borach Tucholskich, z pewnością największe jezioro Kociewia. Ma niemal 5 km2 powierzchni, ponad 4 km długości a w najszerszym miejscu prawie 2 km szerokości. Ze względu na rozmiary i okresowo dość mocne wiatry i fale nazywane jest "Morzem Kociewskim".

 

Windsurfing - Kociewie, Kałębie, Kaszuby, Boty Tucholskie, pomorskie

Kałębie to wietrzne jezioro. Dodatkowo jest relatywnie płytkie (ma między 4 a 5 metrów głębokości), co czyni je idealnym do uprawiania windsurfingu. 

Nad jeziorem Kałębie często odbywają się regaty. Akwen gościł także uczestników mistrzostw Polski w windsurfingu w różnych kategoriach. 

W Wyninkach zaledwie 2 km od naszego domu działa klub UKS Osiek (uksosiek.pl). W klubie można wypożyczyć sprzęt oraz wziąć udział w szkoleniu windsurfingowym.

Jezioro Kałębie jest chętnie wybierane przez żeglarzy. Choć nie ma połączenia z innymi jeziorami, dzięki jego wielkości i częstym północnym i zachodnim wiatrom można tu dobrze spędzić czas pod żaglami.

Nad jeziorem jest stanica Firyn (www.firyn.com), gdzie latem organizowane są kursy kończące się uzyskaniem patentu żeglarza jachtowego. W stanicy wyczarterujesz jacht ze sternikiem, dla grup jest możliwość zorganizowania regat.